महिला हिंसा रोक्न सामूहिक प्रयासको खाँचो : मन्त्री थापा

127 Views

महिला, बालबालिका तथा ज्येष्ठ नागरिकमन्त्री थममाया थापाले महिला हिंसा रोक्न एकल प्रयासले सम्भव नहुने बताएकी छिन् ।

मुलुकको पुनः संरचनासँगै संघ, प्रदेश र स्थानीय तहको क्षेत्राधिकार फरकफरक रहेकाले तीनै तहको सरकारसँगै स्थानीय समुदायको समेत सहभागितामा हिंसा न्यूनीकरण गर्न सकिने उनले बताइन ।

समुदाय प्रहरी साझेदारी कार्यक्रमअन्तर्गत काठमाडौं महानगरीय प्रहरी परिसर, लैंगिक हिंसा नियन्त्रण सञ्जाल र संरक्षक समूह नेपालद्वारा शुक्रवार आयोजित ‘लैंगिक हिंसा नियन्त्रणमा सरोकारवालाको भूमिका’ विषयक अन्तक्र्रियामा मन्त्री थापाले मुलुकमा हिंसाका रुप कस्तो छ र कुन ठाउँमा कस्ता खालका घटना भइरहेका छन् भन्ने विषयमा सरकारले अध्ययन गर्न आवश्यक तयारी गरेकोसमेत जानकारी दिइन ।

‘ठोस योजना बनाएर अघि बढ्नसके हिंसाविरुद्ध महत्त्वपूर्ण उपलब्धि हासिल गर्न सकिन्छ, फरकफरक क्षेत्राधिकार भएकाले तीनै तहको सरकारको उत्तिकै भूमिका हुन्छ, कानूनभन्दा पनि ठूलो कुरा भनेको सोच र चिन्तन हो, आफैं रुपान्तरण हुनुु आवश्यक छ,’ उनले भनिन् ।

यो वर्ष सरकारले महिला हिंसाविरुद्धको अभियान शुरू गरेको जानकारी दिँदै मन्त्री थापाले विक्रम संवत् २०६३ जेठ १६ गते संसद्द्वारा महिला अधिकारको विषयमा महत्त्वपूर्ण प्रस्ताव पारित गरेकोे सम्झनामा यो वर्षदेखि दिवस मनाउने तयारी गरिएको उल्लेख गरिन् ।

पुनःस्थापित संसद्ले तत्कालीन जेठ ४ गते विभिन्न प्रस्ताव ल्याएकामा महिला अधिकारको विषयलाई सम्बोधन गरिएको र जेठ १२ गते अर्को प्रस्ताव पेश भएको र त्यसमा ३३ प्रतिशत महिला सहभागिता हुनपर्ने, लैंगिक हिंसा अन्त्य हुनुपर्ने, विभेद खारेज गर्नुपर्ने र आमाको नामबाट नागरिकता पाउनुपर्ने विषय समावेश थियो ।

प्रस्ताव जेठ १६ गते पारित भएको जानकारी दिँदै उनले त्यही उपलब्धि भएको दिनको सम्झनामा यो दिवस मनाउन लागिएको बताइन ।

मन्त्री थापाले हिंसा नियन्त्रणका लागि यही कात्तिक १७ देखि सातै प्रदेशमा छलफल कार्यक्रम शुरू गर्न लागिएको र मंसिर ९ गतेसम्म उक्त कार्यक्रम सञ्चालन हुने जानकारी दिएकी छिन् । रानीपोखरीस्थित महानगरीय प्रहरी कार्यालयका प्रमुख प्रहरी नायब उपरीक्षक शैलेश थापा क्षेत्रीले यौन शिक्षा घरबाटै सिकाउन सकियो भने हिंसा न्यूनीकरणमा महत्वपूर्ण उपलब्धि हासिल हुने उल्लेख गरे ।

उनले हिंसाका घटना झण्डै ३१ प्रतिशतले वृद्धि भइरहेको जानकारी दिँदै यस्ता आपराधिक घटना न्यूनीकरणका लागि समुदाय प्रहरी साझेदारी कार्यक्रम शुरु गरिएको बताए । कार्यक्रम शुरू भएको १ वर्षमा झण्डै ६ लाखलाई प्रशिक्षण दिइसकिएको प्रमुख प्रहरी नायब उपरीक्षक थापा क्षेत्रीले बताए ।

शुक्रबार, कार्तिक १५, २०७६ मा प्रकाशित

सम्बन्धित सामाग्रीsidebar ad
Loading...