लकडाउनले तरकारी बिकेन, बस्तुभाउलाई खुवाउँदै

प्रताप बानियाँ÷म्याग्दी

  विश्वभर महामारीका रुपमा फैलिरहेको कोरोना भाइरस (कोभिड१९)को विरुद्धमा देशमा जारी लकडाउनका कारण सबै क्षेत्र ठप्प हुँदा त्यसको प्रत्यक्ष असर आर्थिक उपार्जनका क्षेत्रमा परेको लकडाउनका कारण प्रायः शहर, बजार, शिक्षण संस्था, कार्यालय बन्द हुँदा किसानको उत्पादनले बजार पाउन सकेको छैन

   बजारमा दिनहुँ रुपमा खपत हुने तरकारी, फलफुललगायत दुधजन्य उत्पादनले अहिले बजार पाउन नसकेको हो लकडाउनका कारण तरकारी फलफुल बस्तुभाउलाई खुवाउनुपर्ने अवस्था सिर्जना भएको यस्तै बजारमा दुधको खपत ह्वात्तै घटेपछि गाईभैंसीको दुध, गाईभैंसीलाई नै खुवाउन किसानहरु बाध्य बनेका छन् बजार क्षेत्र पूर्ण रुपमा बन्द भएपछि तरकारी, फलफुल दुधको बिक्री शुन्यमा झरेको

  यसैक्रममा हिमाली जिल्ला म्याग्दीका किसानहरुले आफ्नो खेतबारी करेसाबारीमा लगाएको तरकारी बिक्री नभएपछि गाईभैंसीलाई खुवाउनुपर्ने बाध्यता भएको जिल्लाको बेनी नगरपालिकासहित विभिन्न गाउँपालिकामा उत्पादन भएको तरकारी, फलफुल दुध बस्तुभाउलाई नै खुवाउन परेको हो लकडाउनमा तरकारी, फलफुल, खाद्यान्न दुधजन्य सामग्री आयातमा प्रतिबन्ध नभए पनि बजारमा लग्दा समेत बिक्री नहुँदा किसानहरु मर्कामा परेका छन् यसवर्ष हिउँदको समयमा लगाएको तरकारीजन्य उत्पादन अहिले खेतबारीमा कुहिन सड्न थालेको

   म्याग्दी जिल्लाकै अगुवा कृषकका रुपमा चिनिएका बेनी नगरपालिका, ज्यामरुककोटस्थित खबराका चन्द्रबहादुर कार्कीले लकडाउनका कारणले गर्दा तरकारी बिक्री नभएको गुनासो गरेका छन् उनले रोपनीको जग्गामा मात्रै धनियाँ लगाएको बताउँदै लकडाउनले नबिकेपछि काटेर बस्तुभाउलाई खुवाएको बताए उनले तरकारी रुपमा दैनिक खानका लागि प्रयोग गर्न सकिने धनियाँ बिक्री नहुँदा काटेर बस्तुभाउलाई खुवाउनुपरेकोमा चिन्ता व्यक्त गरेका छन् लकडाउनका कारण तरकारी बिक्री नहुँदा दैनिक रुपमा दुई हजार रुपैयाँ घाटा बेहार्न बाध्य भएको कृषक कार्कीको भनाइ

 हिउँदको समयमा कुल रोपनीको जग्गामा तरकारी खेती गरेका कृषक कार्कीले लकडाउनका कारण यसपटक दुईलाख रुपैयाँ घाटा भएको गुनासो गरे उनले तरकारी बिक्री नहुँदा गाईभैंसीलाई खुवाउने घाँसको काम तरकारीले गरिरहेको बताएका छन् बजारमा मात्रै नभई घर तथा खेतबारीबाटै बिक्री गर्ने गरेको तरकारी पछिल्लो समय लकडाउनका कारण कोही पनि तरकारी खरिद गर्न नआएको उनले बताए उनले घरमा करेसाबारीमा तरकारी खरिद गर्न आउनेलाई सहुलियतदरमा मिलाएर बिक्री गर्न सकिने बताएका छन्

  कृषक कार्कीले तरकारीतर्फ धनियासहित बन्दा, काउली, गोलभेंडा, आलु, लसुन, प्याज, रायो तथा स्वीस नामको सागपात लगाएका छन् यसैगरी उनले फलफुलमा काँक्रो, केरा, आँपलगायतका फलफुलहरु लगाएको जानकारी दिए कृषक कार्कीले लगाएको तरकारीको मुख्य बजार भने म्याग्दी सदरमुकाम बेनीबजार नै हो उनीसँगै खबराका अन्यले पनि व्यावसायिक तरकारी खेती गरेका छन्

 

बुधबार, बैशाख १७, २०७७ मा प्रकाशित

सम्बन्धित सामाग्रीsidebar ad
Loading...